ESET Online nápověda

Hledat Čeština
Změnit kapitolu

Adware

Adware je zkratka termínu „advertising-supported software“. Do této kategorie patří programy, jejichž úkolem je zobrazovat reklamy. Adware obvykle sám otevře nové vyskakovací okno (tzv. pop-up okno) s reklamou v internetovém prohlížeči nebo změní nastavení výchozí domovské stránky v internetovém prohlížeči. Používají jej často výrobci volně šiřitelných (bezplatných) programů, aby si finančně zajistili vývoj vlastní, v mnoha případech užitečné aplikace.

Adware sám o sobě nebývá škodlivý, pouze uživatele obtěžuje. Nebezpečí spočívá v tom, že často provádí sledování uživatele, podobně jako spyware.

Pokud se rozhodnete používat volně šiřitelný software (freeware), doporučujeme věnovat v průběhu instalace zvýšenou pozornost. Instalační program vás často upozorní na to, že spolu s daným programem nainstaluje také adware, jehož instalaci máte možnost zpravidla zakázat.

Některé programy nelze instalovat bez adware, nebo jejich funkce bude omezena. To znamená, že adware může často přistupovat k operačnímu systému "legálním" způsobem, protože s ním uživatelé souhlasili. V tomto případě je lepší preferovat bezpečí, než později litovat. Pokud je ve vašem počítači detekován soubor jako adware, doporučujeme jej odstranit, protože existuje vysoká pravděpodobnost, že obsahuje škodlivý kód.