ESET Online nápověda

Hledat Čeština
Změnit kapitolu

Spyware

Kategorie spyware zahrnuje programy, které odesílají informace bez vědomí uživatele. Odesílány jsou různé statistické informace, jako například seznam navštěvovaných internetových stránek, seznam e-mailových adres v adresáři nebo klávesy stisknuté uživatelem.

Tvůrci těchto programů argumentují tím, že se pouze snaží zjistit potřeby nebo zájmy uživatele, aby mohli uživatelům zobrazovat cílenou reklamu. Hranice zneužitelnosti je však v tomto případě velmi nejasná a nelze zaručit, že získané informace škodlivou aplikací nebudou v budoucnosti zneužity. Údaje získané spyware programy totiž mohou obsahovat různé bezpečnostní kódy, čísla bankovních účtů a další citlivá data. Spyware se šíří společně s některými volně šiřitelnými programy, aby si jejich autoři zajistili zdroj příjmu nebo nabídli zakoupení placené verze programu. Často jste o této skutečnosti informováni během instalace a máte možnost zakoupit si placenou verzi, která spyware neobsahuje.

Příkladem volně šiřitelného software obsahujícího spyware jsou hlavně klientské aplikace sítí P2P (peer-to-peer). Zvláštní podkategorií jsou programy, které se vydávají za antispyware, přičemž samy obsahují spyware – například Spyfalcon, Spy Sheriff.

Infikovaný soubor neobsahuje v podstatě nic jiného než samotný škodlivý kód, proto infikovaný soubor doporučujeme vymazat.

Keyloggery tvoří podkategorii spyware. Mohou být softwarové nebo hardwarové a navržené jsou zpravidla k zaznamenávání stisknutých kláves. Softwarové keyloggery shromažďují informace, které jsou zadané na konkrétní webové stránce nebo v aplikaci. Sofistikovanější keyloggery zaznamenávají zadaný text i text zkopírovaný či vložený. Některé keyloggery zacílené na mobilní zařízení dokážou zaznamenávat hovory, informace z aplikací určených pro odesílání zpráv, ukládat polohu zařízení nebo dokonce záznamy z mikrofonu či fotoaparátu.