ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Analiz için örnek seçin

Bilgisayarınızda şüpheli bir dosya veya internette şüpheli bir site bulursanız, bunu analiz için ESET Araştırma Laboratuvarı'na gönderebilirsiniz (ESET LiveGrid® yapılandırmanıza bağlı olarak kullanılamayabilir).


important

Örnekleri ESET'e göndermeden önce

Aşağıdaki kriterlerden en az birini karşılamadığı sürece örneği göndermeyin:

Örnek ESET ürününüz tarafından hiçbir şekilde algılanmıyor

Örnek hatalı bir şekilde tehdit olarak algılandı

Kişisel dosyalarınızı (ESET tarafından kötü amaçlı yazılımlara karşı taranmasını istediğiniz dosyaları) örnek olarak kabul etmeyiz (ESET Araştırma Laboratuvarı kullanıcılar için isteğe bağlı tarama gerçekleştirmez)

Açıklayıcı bir konu kullanın ve dosyayla ilgili olabildiğince çok bilgi (örneğin ekran görüntüsü veya dosyayı indirdiğiniz web sitesi) ekleyin.

Şu yöntemlerden birini kullanarak analiz için ESET'e örnek (dosya veya web sitesi) gönderebilirsiniz:

1.Ürününüzdeki gönderme formunu kullanın. Bu form, Araçlar > Analiz için örnek gönder bölümünde yer almaktadır. Gönderilen bir örnek maksimum 256 MB boyutunda olabilir.

2.Alternatif olarak dosyayı e-posta ile de gönderebilirsiniz. Bu seçeneği tercih ederseniz, dosyaları WinRAR/WinZIP kullanarak paketleyin, arşivi "etkilenmiş" parolasıyla korumaya alın ve samples@eset.com adresine gönderin.

3.Spam, spam yanlış tespitleri veya Ebeveyn kontrolü modülü tarafından yanlış sınıflandırılan web sitelerini bildirmek için lütfen ESET Bilgi Bankası makalemize başvurun.

Analiz için örnek seçme formunda Örneği gönderme nedeni açılır menüsünden iletinizin amacına en uygun olan açıklamayı seçin:

Şüpheli dosya

Şüpheli site (herhangi bir kötü amaçlı yazılımdan etkilenen web sitesi),

Hatalı pozitif site

Hatalı pozitif dosya (etkilenmiş olarak algılanan ancak etkilenmemiş olan dosya),

Diğer

Dosya/Site – Göndermek istediğiniz dosyanın veya web sitesinin yolu.

İletişim e-postası – Şüpheli dosyalarla birlikte iletişim e-postası da ESET'e gönderilir ve analiz için ek bilgiler gerekirse sizinle iletişim kurmak için kullanılabilir. İletişim e-posta adresi girmek isteğe bağlıdır. Boş bırakmak için Anonim olarak gönder'i işaretleyin.


note

ESET'ten yanıt almayabilirsiniz

Daha fazla bilgi gerekmedikçe ESET'ten yanıt almazsınız. Sunucularımıza her gün on binlerce dosya geldiğinden tüm bu gönderimleri yanıtlamamız olanaksız olduğu için.

Örneğin kötü amaçlı bir uygulama veya web sitesi olduğu belirlenirse, bu örneğin algılanması yaklaşan bir ESET güncellemesine eklenir.