Pomoc online ESET

Wyszukaj Polski
Wybierz temat

Zapobieganie

Podczas użytkowania komputera — zwłaszcza w trakcie przeglądania witryn internetowych — należy pamiętać, że żaden program antywirusowy nie może całkowicie wyeliminować zagrożenia powodowanego przez detekcje i zdalne ataki. Aby zapewnić maksymalną ochronę i wygodę, należy korzystać z programu antywirusowego w odpowiedni sposób i przestrzegać kilku ważnych reguł:

Regularne aktualizowanie

Zgodnie z danymi statystycznymi uzyskanymi dzięki systemowi ESET LiveGrid® każdego dnia powstają tysiące nowych, unikatowych infekcji mających na celu pokonanie istniejących zabezpieczeń i przyniesienie korzyści ich autorom — wszystko kosztem innych użytkowników. Specjaliści z laboratorium firmy ESET codziennie analizują takie zagrożenia oraz przygotowują i publikują aktualizacje w celu stałego zwiększania poziomu ochrony użytkowników. Aby zapewnić maksymalną skuteczność, aktualizacje muszą być poprawnie skonfigurowane w systemie. Więcej informacji na temat konfigurowania aktualizacji można znaleźć w rozdziale Ustawienia aktualizacji.

Pobieranie poprawek zabezpieczeń

Twórcy złośliwego oprogramowania często korzystają z luk w zabezpieczeniach komputera, aby zwiększyć skuteczność rozprzestrzeniania się złośliwego kodu. Dlatego producenci oprogramowania starannie wyszukują nowe luki w zabezpieczeniach swoich aplikacji i regularnie publikują aktualizacje zabezpieczeń eliminujące potencjalne zagrożenia. Bardzo ważne jest pobieranie i instalowanie tych aktualizacji zabezpieczeń jak najszybciej po ich opublikowaniu. System Microsoft Windows i przeglądarki internetowe takie, jak Microsoft Edge, to dwa przykłady programów, dla których aktualizacje zabezpieczeń są wydawane regularnie.

Wykonywanie zapasowych kopii ważnych danych

Twórcy szkodliwego oprogramowania zwykle nie dbają o potrzeby użytkowników, a aktywność szkodliwych programów często prowadzi do całkowitego nieprawidłowego działania systemu operacyjnego i utraty ważnych danych. Dlatego ważne jest regularne wykonywanie zapasowych kopii informacji na nośniku zewnętrznym, np. na płycie DVD czy zewnętrznym dysku twardym. To znacznie ułatwia i przyspiesza odzyskanie danych w razie awarii komputera.

Regularne skanowanie komputera w celu wykrycia wirusów

Wykrywanie znanych i nieznanych wirusów, robaków, trojanów i rootkitów jest obsługiwane przez moduł ochrony systemu plików w czasie rzeczywistym. Każda operacja dostępu do pliku lub jego otwarcia powoduje skanowanie go pod kątem aktywności szkodliwego oprogramowania. Zalecamy jednak wykonywanie pełnego skanowania komputera przynajmniej raz w miesiącu, ponieważ sygnatury szkodliwego oprogramowania mogą się zmieniać, a silnik detekcji jest aktualizowany codziennie.

Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa

Najbardziej użyteczną i skuteczną zasadą jest zawsze ostrożność. Obecnie wiele infekcji wymaga interwencji użytkownika w celu wykonania kodu i rozpowszechnienia zagrożenia. Jeśli zachowujesz uwagę podczas otwierania nowych plików, zaoszczędzisz sporo czasu i wysiłku, które można poświęcić na czyszczenie infekcji. Oto kilka przydatnych wskazówek:

  • nie należy odwiedzać podejrzanych witryn internetowych o wielu wyskakujących oknach i napastliwych reklamach;
  • Należy zachowywać ostrożność przy instalowaniu bezpłatnych programów, zestawów koderów-dekoderów itp. Trzeba korzystać tylko z bezpiecznych programów i odwiedzać jedynie bezpieczne witryny internetowe.
  • Należy uważać przy otwieraniu załączników do wiadomości e-mail, zwłaszcza w przypadku wiadomości kierowanych do wielu adresatów i pochodzących od nieznanych nadawców;
  • Przy codziennym użytkowaniu komputera nie należy korzystać z konta administratora.