Pomoc online ESET

Wyszukaj Polski
Wybierz temat

Jak dodać maskę adresu URL

Przed wpisaniem odpowiedniego adresu lub maski domeny należy zapoznać się z instrukcjami zawartymi w tym oknie dialogowym.

Program ESET Endpoint Security pozwala użytkownikowi na blokowanie dostępu do określonych witryn internetowych i zapobieganie wyświetleniu ich zawartości w przeglądarce. Można również określić adresy, które powinny być wyłączone ze sprawdzania. Jeśli pełna nazwa serwera zdalnego jest nieznana lub użytkownik chce wskazać grupę serwerów, może użyć znaków (maski). Maski obejmują symbole wieloznaczne, takie jak ? oraz *:

  • znak ? zastępuje jeden symbol
  • znak * zastępuje dowolny ciąg znaków.

Na przykład zapis *.c?m odnosi się do wszystkich adresów, których ostatnia część zaczyna się od litery c, a kończy na literze m. Środkowy znak jest dowolny — może to zatem być adres .com, .cam itp.

Na przykład maska *x? oznacza dowolny adres z „x” jako przedostatnim znakiem. Aby uwzględnić całą domenę, wpisz ją w następującej postaci: *.domain.com/*. Podawanie w masce prefiksu protokołu http:// lub https:// jest opcjonalne. Jego pominięcie spowoduje, że maska będzie odpowiadać dowolnemu protokołowi. Znaki „*.” na początku nazwy domeny są traktowane szczególnie. Po pierwsze symbol wieloznaczny „*” nie zastępuje w tym przypadku znaku ukośnika („/”). Pozwala to uniknąć pominięcia maski. Na przykład maska *.domain.com nie odpowiada adresowi http://anydomain.com/anypath#.domain.com (taki przyrostek może zostać dodany do dowolnego adresu URL bez wpływu na pobieranie). Po drugie, znaki „*.” zastępują również w tym szczególnym przypadku pusty ciąg. Dzięki temu przy użyciu jednej maski można uwzględnić całą domenę, wraz z wszelkimi domenami podrzędnymi. Na przykład maska *.domain.com odpowiada również adresowi http://domain.com. Użycie maski *domain.com byłoby nieprawidłowe, ponieważ uwzględniałaby ona również adres http://anotherdomain.com.


important

Szczegółowość rejestrowania informacji i ostrzeżeń jest dostępna tylko dla reguł, które zawierają co najmniej dwa składniki bez symboli wieloznaczności w domenie. Przykład:

  • *.domain.com/*
  • *www.domain.com/*