Tarama ilerleme durumu

Tarama ilerleme durumu penceresi taramanın geçerli durumunu ve kötü amaçlı kod içerdiği belirlenen dosya sayısı hakkında bilgileri gösterir.


note

Parolayla korunan dosyalar ve özel olarak sistem tarafından kullanılan dosyalar (tipik olarak pagefile.sys ve belirli günlük dosyaları) gibi bazı dosyaların taranamaması normaldir. Daha fazla bilgi için bu bilgi bankası makalesine bakabilirsiniz.


note

Haftalık bir bilgisayar taraması zamanlama

Normal bir görev zamanlamak için Haftalık bilgisayar taraması planlama bölümünü okuyun.

Tarama ilerlemesi – İlerleme çubuğu taranmış olan nesnelerin taranmayı bekleyen nesnelere kıyasla durumunu gösterir. Tarama ilerleme durumu, taramaya dahil edilen toplam nesne sayısından elde edilir.

Hedef – Taranmakta olan nesnenin ve konumunun adı.

Bulunan tehditler – Taranan dosyaların, bulunan tehditlerin ve tarama sırasında temizlenen tehditlerin toplam sayısını gösterir.

Duraklat – Taramayı duraklatır.

Sürdür – Tarama ilerlemesi duraklatıldığında bu seçenek görünür. Taramaya devam etmek için Devam et öğesini tıklatın.

Durdur – Taramayı sonlandırır.

Tarama günlüğünü kaydır - Etkinse, en yeni girişlerin görünür olması için yeni girişler eklendikçe tarama günlüğü otomatik olarak aşağı doğru kaydırılır.


note

Halihazırda çalışmakta olan taramayla ilgili ayrıntıları görüntülemek için büyüteci veya oku tıklayın. Bilgisayarınızı tarayın veya Gelişmiş taramalar > Özel tarama'yı tıklayarak başka bir paralel tarama çalıştırabilirsiniz.

SCANNER_MAIN

Taramadan sonraki işlem açılır menüsü, taramanın tamamlanmasının ardından otomatik olarak gerçekleştirilecek işlemi belirlemenize olanak tanır:

Eylem yok - Tarama tamamlandıktan sonra hiçbir eylem gerçekleştirilmez.

Kapat – Bilgisayar, tarama tamamlandıktan sonra kapatılır.

Yeniden başlat – Taramanın ardından tüm açık programları kapatır ve bilgisayarı yeniden başlatır.

Gerekirse yeniden başlat - Bilgisayar yalnızca tespit edilen tehditlerin temizlenmesi işlemini tamamlamak için gerekirse yeniden başlatılır.

Yeniden başlatmayı zorla - Kullanıcı etkileşimini beklemeden tüm açık programların kapatılmasını zorlar ve tarama tamamlandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatır.

Gerekirse yeniden başlatmayı zorla - Bilgisayar yalnızca tespit edilen tehditlerin temizlenmesi işlemini tamamlamak için gerekirse yeniden başlatılır.

Uykuya geç – Oturumunuzu korur ve bilgisayarı düşük güç moduna getirir ve bu sayede işinize hızlı bir şekilde devam edebilirsiniz.

Hazırda beklet – RAM'de çalışan her şeyi alıp sabit sürücünüzde özel bir dosyaya taşır. Bilgisayarınız kapanır, ancak daha sonra başlattığınızda önceki durumundan devam eder.


note

Uyku veya Hazırda Beklet işlemleri bilgisayarınızın Güç ve uyku işletim sistemi ayarlarına veya bilgisayar/dizüstü bilgisayar özelliklerine dayalı olarak kullanılabilir. Uyuyan bir bilgisayarın hâlâ çalışan bir bilgisayar olduğunu lütfen unutmayın. Bilgisayarınız pil gücü ile çalıştığı sırada temel işlevleri çalıştırmaya ve elektrik kullanmaya devam eder. Örneğin ofis dışında seyahat ederken pil ömrünü korumak için Hazırda Beklet seçeneğini kullanmanızı öneririz.

Seçilen eylem, çalışan tüm taramaların tamamlanmasının ardından başlatılacak. Kapat veya Yeniden Başlat'ı seçtiğinizde onay iletişim penceresinde 30 saniyelik bir geri sayım görüntülenir (istenen işlemi devre dışı bırakmak için İptal'i tıklayın).