Çıkarılabilir medya

ESET NOD32 Antivirus, bilgisayara takılan çıkarılabilir medya (CD/DVD/USB/...) üzerinde tarama işlemi yapar. Bu işlem, bilgisayar yöneticisi, kullanıcıların izinsiz içerik bulunan çıkarılabilir medyayı kullanmalarını engellemek istediğinde faydalı olabilir.

Çıkarılabilir medya takıldığında ve ESET NOD32 Antivirus ürününde Tarama seçeneklerini göster ayarı seçilmişse aşağıdaki iletişim kutusu gösterilir:

AMON

Bu iletişim kutusu için seçenekler:

Şimdi tara – Bu seçenek, çıkarılabilir medyanın taranması işlemini başlatır.

Tarama - Çıkarılabilir medya taranmayacak.

AyarlarGelişmiş ayarlar bölümünü açar.

Her zaman belirlenen seçeneği kullan – Bu seçenek belirlendiğinde, çıkarılabilir medyanın her takılışında aynı eylem gerçekleştirilir.

Ayrıca, ESET NOD32 Antivirus, belirli bir bilgisayarda harici aygıtları kullanmaya yönelik kuralları tanımlayabilme olanağı sağlayan Aygıt denetimi işlevi özelliğine sahiptir. Aygıt denetimi ile ilgili daha fazla ayrıntı Aygıt denetimi bölümünde bulunabilir.


Çıkarılabilir medya taraması ayarlarına erişmek için Gelişmiş ayarlar (F5) > Algılama altyapısı > Kötü amaçlı yazılım taramaları > Çıkarılabilir medya'yı açın.

Çıkarılabilir medya takıldıktan sonra gerçekleştirilecek işlem – Bilgisayara bir çıkarılabilir medya (CD/DVD/USB) takıldığında gerçekleştirilecek olan varsayılan işlemi seçin. Bilgisayara bir çıkarılabilir medya takıldığında yapılmasını istediğiniz işlemi seçin:

Tarama – Herhangi bir işlem gerçekleştirilmez ve Yeni cihaz algılandı penceresi açılmaz.

Otomatik cihaz taraması – Takılan çıkarılabilir medya cihazı için bir bilgisayar taraması gerçekleştirilir.

Tarama seçeneklerini göster - Çıkarılabilir medya ayarları bölümünü açar.