E-posta protokolleri

IMAP ve POP3 protokolleri, e-posta istemci uygulamasında e-posta iletişimlerini almak için kullanılan en yaygın protokollerdir. İnternet İleti Erişim Protokolü (IMAP) e-posta alımı için kullanılan başka bir internet protokolüdür. IMAP, POP3'le kıyasla bazı avantajlar sunar; örneğin, birden fazla istemci aynı anda aynı posta kutusuna bağlanabilir ve iletinin okunup okunmadığı, yanıtlanıp yanıtlanmadığı ya da silinip silinmediği gibi ileti durumu bilgilerini koruyabilir. Bu denetimi sağlayan koruma modülü, sistem başlatıldığında otomatik olarak başlatılır ve bellekte etkin halde kalır.

ESET NOD32 Antivirus, kullanılan e-posta istemcisinden bağımsız olarak bu protokoller için koruma sağlar ve e-posta istemcisinin yeniden yapılandırılmasını gerektirmez. Varsayılan olarak, POP3 ve IMAP protokolleri üzerinden gerçekleşen iletişimlerin tamamı, varsayılan POP3/IMAP bağlantı noktaları ne olursa olsun taranır.
IMAP protokolü taranmaz. Ancak, Microsoft Exchange sunucusuyla iletişim Microsoft Outlook gibi e-posta istemcilerinde entegrasyon modülü tarafından taranabilir.

Protokol filtresiyle e-posta korumasını etkinleştir seçeneğini etkin halde bırakmanızı öneririz. IMAP/IMAPS ve POP3/POP3S protokol denetimini yapılandırmak için Gelişmiş ayarlar > Web ve e-posta > E-posta istemci koruması > E-posta protokolleri'ne gidin.

ESET NOD32 Antivirus, IMAPS (585, 993) ve POP3S (995) protokolleri taramasını da destekler. Bu protokoller sunucu ve istemci arasında bilgilerin aktarılması için şifreli kanal kullanılır. ESET NOD32 Antivirus, iletişimi SSL (Güvenli Yuva Katmanı) ve TLS (Aktarım Katmanı Güvenliği) protokollerini kullanarak denetler. Program, işletim sistemi sürümü fark etmeksizin, yalnızca IMAPS/POP3S protokolü tarafından kullanılan bağlantı noktaları içinde tanımlı bağlantı noktalarında trafiği tarar. Gerekirse diğer iletişim bağlantı noktaları eklenebilir. Birden fazla bağlantı noktası numaraları virgülle ayrılmalıdır.

Şifreli iletişim varsayılan olarak taranır. Tarayıcı kurulumunu görüntülemek için Gelişmiş ayarlar > Web ve e-posta > SSL/TLS'yi açın.

CONFIG_EPFW_SCAN_IMAP