ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Virüs

Bilgisayar virüsü, bilgisayarınızdaki var olan dosyaların önüne veya sonuna eklenen kötü amaçlı kodun bir parçasıdır. Virüsler, bir bilgisayardan diğerine yayılmak için biyolojik virüslere benzer teknikler kullandıklarından biyolojik virüslerin adını alır. "Virüs" terimi ise çoğu zaman herhangi bir tehdit türü anlamında hatalı kullanılır. Bu kullanım yavaş yavaş değiştirilerek yerini daha doğru olan "kötü amaçlı yazılım" (zararlı yazılım) terimine bırakmaktadır.

Bilgisayar virüsleri genelde yürütülebilir dosyalara ve belgelere saldırır. Bilgisayar virüsünün çalışması kısaca şu şekilde açıklanabilir: Etkilenen bir dosyanın yürütülmesinden sonra, kötü amaçlı kod çağrılır ve özgün uygulamanın yürütülmesinden önce yürütülür. Virüs, geçerli kullanıcının yazma izinlerinin olduğu herhangi bir dosyayı etkileyebilir.

Bilgisayar virüsleri amaçları ve şiddetleri açısından farklılık gösterebilir. Bazıları kasıtlı olarak sabit disk sürücüsündeki dosyaları silebildiğinden aşırı tehlikelidir. Diğer yandan bazı virüsler zarara neden olmaz; yalnızca kullanıcıyı rahatsız eder ve yazarlarının teknik becerilerini gösterir.

Bilgisayarınız virüsten etkilendiyse ve temizlenmesi mümkün değilse incelenmesi için ESET Araştırma Laboratuvarı'na gönderin. Belirli durumlarda, etkilenen dosyalar temizlenemeyecek derecede değiştirilebilir ve dosyaların temiz bir kopya ile değiştirilmesi gerekir.