ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

ESET LiveGrid®

ESET LiveGrid® (ESET ThreatSense.Net gelişmiş erken uyarı sistemi üzerine kurulmuştur), dünya genelindeki ESET kullanıcılarının gönderdiği verilerden yararlanır ve bunları ESET Araştırma Laboratuvarı'na gönderir. Güncel şüpheli örnekleri ve meta verileri sağlayan ESET LiveGrid®, müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda hemen harekete geçmemizi ve en son tehditler hakkında ESET'in tepki verebilmesini sağlar.

ESET kötü amaçlı yazılım araştırmacıları, genel tehditlerin doğası ve kapsamının doğru sistem görüntüsünü oluşturmak için bilgileri kullanır ve bu da doğru hedeflere odaklanmamıza yardımcı olur. ESET LiveGrid® verileri, otomatik işlemlerimizde önceliklerin ayarlanmasında önemli bir rol oynar.

Ayrıca zararlı yazılıma karşı koruma çözümlerinin genel verimliliğini artırmaya yardımcı olan bir bilinirlik sistemi uygular. Kullanıcı, doğrudan programın arabiriminden veya ESET LiveGrid® aracından sağlanan ek bilgileri içeren bağlam menüsünden çalışan işlemlerin ve dosyaların bilinirliğini kontrol edebilir. Bir yürütülebilir dosya veya arşiv, kullanıcı sisteminde incelenirken hash etiketi öncelikle beyaz ve kara listeye alınan öğeler veri tabanında karşılaştırılır. Beyaz listede bulunuyorsa incelenen dosya temiz olarak kabul edilir ve ileride yapılacak taramalardan hariç tutulmak üzere işaretlenir. Kara listedeyse tehdidin doğasına uygun eylemlerde bulunulur. Herhangi bir eşleşme bulunmadıysa dosyanın tamamı taranır. Bu taramanın sonuçlarına göre dosyalar tehditler veya tehdit olmayanlar olarak kategoriler halinde ayrılır. Bu yaklaşım tarama performansında önemli ölçüde pozitif bir etkiye sahiptir. Bu bilinirlik sistemi, imzaları güncellenen virüs veri tabanı ile kullanıcının bilgisayarına sağlanmadan (bu işlem günde birkaç kez gerçekleşir) önce bile zararlı yazılım örneklerinin etkili bir şekilde tespit edilmesine olanak tanır.

ESET LiveGrid® Bilinirlik sistemine ek olarak ESET LiveGrid® geri bildirim sistemi, yeni algılanan tehditlerle ilgili bilgisayarınız hakkında bilgi toplar. Bu bilgiler, tehdidin görüldüğü dosyanın bir örneğini veya kopyasını, o dosyanın yolunu, dosya adını, tarih ve saatini, tehdidin bilgisayarınızda hangi işlem yoluyla göründüğünü ve bilgisayarınızın işletim sistemi hakkındaki bilgileri içerebilir.


note

ESET LiveGrid® sunucuları

ESET LiveGrid® sunucularımız Bratislava, Viyana ve San Diego'da bulunmaktadır, ancak bunlar yalnızca istemcilerden gelen isteklere cevap veren sunuculardır. Gönderilen örnekler Bratislava'da (Slovakya) işlenir.


example

ESET ürünlerinde ESET LiveGrid® özelliğini etkinleştirin veya devre dışı bırakın

ESET ürünlerinde ESET LiveGrid® özelliğinin nasıl etkinleştirileceği veya devre dışı bırakılacağı konusunda daha ayrıntılı bilgi için ESET Bilgi Bankası makalemize göz atın.