ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

SMB Relay

SMB Geçişi and SMB Geçişi 2 uzak bilgisayarlara saldırmak için kullanılabilecek özel programlardır. Bu programlar NetBIOS üzerinde katman oluşturan Sunucu İleti Bloğu dosya paylaşım protokolünü kendi amaçları için kullanır. Yerel ağ içinde herhangi bir klasörü veya dizini paylaşan bir kullanıcı, büyük olasılıkla bu paylaşım protokolünü kullanmaktadır.

Yerel ağ iletişiminde parola karmaları değiş tokuş edilir.

SMB Geçişi UDP bağlantı noktası 139 ve 445 üzerinde bir bağlantı alır, istemci ve sunucu arasında değiş tokuş edilen paketlerin geçişini sağlar ve bunları değiştirir. Bağlantı kurulmasının ve kimlik doğrulanmasının ardından istemcinin bağlantısı kesilir. SMB Geçişi yeni bir sanal IP adresi oluşturur. Yeni adrese erişmek için "net use \\192.168.1.1" komutu kullanılabilir. Bu adres daha sonra Windows ağ işlevleri tarafından kullanılabilir. SMB Geçişi anlaşma ve kimlik doğrulama dışında SMB protokolü iletişiminin geçişini sağlar. İstemci bilgisayar bağlı kaldığı sürece uzak saldırganlar IP adresini kullanabilir.

SMB Geçişi 2, IP adresleri yerine NetBIOS adları kullanması dışında SMB Geçişi ile aynı çalışma prensibini kullanır. Her ikisi de "man-in-the-middle" (ortadaki adam) saldırıları gerçekleştirebilir. Bu saldırılar uzak saldırganların iletişimin iki bitiş noktası arasında iletilen iletileri fark edilmeden okumasına, eklemesine ve değiştirmesine olanak verir. Bu tür saldırılara maruz kalan bilgisayarlar sıklıkla yanıt vermemeye başlar veya beklenmedik şekilde yeniden başlatılır.

Saldırıları engellemek için kimlik doğrulama parolaları veya anahtarları kullanmanızı öneririz.