ESET Online pomocník

Vyhľadať Slovenčina
Vyberte kapitolu

Falošné správy (hoaxy)

Hoax je mylná informácia, ktorá je hromadne šírená internetom. Najčastejším médiom je e-mail, prípadne komunikačné nástroje typu ICQ a Skype. Ide buď o falošnú poplašnú správu, žart, alebo mystifikáciu – správa sama osebe sa jednoducho nezakladá na pravde.

Hoaxy o počítačových vírusoch majú za cieľ vyvolať strach a neistotu, pričom sa snažia dosiahnuť, aby používatelia uverili, že sa momentálne šíri „neodhaliteľný vírus“, ktorý maže súbory a kradne heslá alebo spôsobuje iný typ škody.

Niektoré hoaxy fungujú spôsobom, že žiadajú od príjemcov, aby boli preposielané ďalej, čím sa hoax šíri. Existujú hoaxy pre mobilné telefóny, žiadosti o pomoc, ľudia zo zahraničia, ktorí vám ponúkajú peniaze atď. Je obvykle nemožné zistiť úmysel autora hoaxu.

Ak uvidíte správu, ktorá vás vyzýva na preposlanie každému, koho poznáte, jedná sa pravdepodobne o hoax. Existuje veľa stránok na internete, ktoré vám môžu pomôcť rozoznať hoax. Ak máte podozrenie, že sa jedná o hoax, uistite sa pred preposlaním správy vyhľadaním na internete.