Spyware

Do tej kategorii należą wszystkie aplikacje, które wysyłają prywatne informacje bez zgody i wiedzy użytkownika. Korzystają one z funkcji śledzących w celu wysyłania różnych danych statystycznych, na przykład listy odwiedzonych witryn internetowych, adresów e-mail z listy kontaktów użytkownika lub listy znaków wprowadzanych za pomocą klawiatury.

Twórcy oprogramowania spyware twierdzą, że te techniki mają na celu uzyskanie pełniejszych informacji o potrzebach i zainteresowaniach użytkowników oraz umożliwiają bardziej trafne kierowanie reklam do odbiorców. Problem polega jednak na tym, że nie ma wyraźnego rozgraniczenia między aplikacjami pożytecznymi i szkodliwymi, i nikt nie może mieć pewności, czy gromadzone informacje nie zostaną wykorzystane w niedozwolony sposób. Dane pozyskiwane przez aplikacje szpiegujące mogą zawierać kody bezpieczeństwa, kody PIN, numery kont bankowych itd. Aplikacja szpiegująca jest często umieszczana w bezpłatnej wersji programu przez jego autora w celu uzyskania środków pieniężnych lub zachęcenia użytkownika do nabycia edycji komercyjnej. Nierzadko użytkownicy są podczas instalacji programu informowani o obecności oprogramowania spyware, co ma ich skłonić do zakupu pozbawionej go wersji płatnej.

Przykładami popularnych bezpłatnych produktów, do których dołączone jest oprogramowanie szpiegujące, są aplikacje klienckie sieci P2P (ang. peer-to-peer). Programy Spyfalcon i Spy Sheriff (oraz wiele innych) należą do szczególnej podkategorii oprogramowania spyware. Wydają się zapewniać przed nim ochronę, ale w rzeczywistości same są takimi programami.

Jeśli na komputerze zostanie wykryty plik rozpoznany jako spyware, zaleca się jego usunięcie, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem zawiera on szkodliwy kod.

Jako podkategoria oprogramowania szpiegującego, keyloggery mogą być oparte na sprzęcie lub oprogramowaniu. Keyloggery oparte na oprogramowaniu mogą zbierać informacje wpisane tylko w jedną stronę internetową lub aplikację. Bardziej wyrafinowane keyloggery mogą rejestrować wszystko, co wpisujesz, w tym informacje, które kopiujesz / wklejasz. Niektóre keyloggery ukierunkowane na urządzenia mobilne mogą nagrywać połączenia, zapisywać informacje z komunikatorów internetowych, rejestrować lokalizację, a nawet nagrywać audio i wideo z mikrofonu i kamery.