ESET-i veebispikker

Otsing Eesti
Valige teema

Viirus

Arvutiviirus on ründekood, mis lisatakse arvutis olevate failide algusse või lõppu. Arvutiviirused on saanud nimetuse bioloogiliste viiruste järgi, sest nad kasutavad ühest kohast teise levimiseks sarnast tehnikat. Samas kasutatakse terminit „viirus” sageli ekslikult mis tahes ohule viitamiseks. Selle termini asemel võetakse järk-järgult kasutusele täpsem termin „ründevara” (ründetarkvara).

Arvutiviirused ründavad peamiselt täitmisfaile ja dokumente. Lühidalt kokkuvõttes töötavad arvutiviirused järgmiselt: Pärast nakatatud faili käitamist kutsutakse ründekood ja täidetakse enne lähterakenduse käivitamist. Viirus võib nakatada mis tahes faili, mille kirjutamisõigused kasutajal on.

Arvutiviirused varieeruvad oma otstarbe ja tõsiduse osas. Mõned neist on äärmiselt ohtlikud oma võime poolest faile tahtlikult kõvakettalt kustutada. Samas ei põhjusta teised viirused mingit reaalset kahju – nad tegutsevad vaid selleks, et kasutajat ärritada ja näitavad nende autorite tehnilisi oskusi.

Kui arvuti on viirusega nakatatud ja puhastamine on võimatu, esitage see hoolikaks läbivaatuseks ESET-i uuringulaborile. Mõnel juhul on nakatatud failid muudetud sellises ulatuses, et puhastamine pole võimalik ja failid tuleb asendada puhta koopiaga.