ESET Online nápověda

Hledat Čeština
Změnit kapitolu

Fámy

Fáma (z anglického "hoax") je internetem masově šířena zpráva. Nejčastějším médiem je elektronická pošta, případně komunikační nástroje typu ICQ a Skype. Jedná se buď o falešnou poplašnou zprávu, žert, nebo mystifikaci – zpráva sama o sobě se nezakládá na pravdě.

Mezi často rozšířené fámy patří například informace o novém počítačovém viru, který má běžné (vymazání souborů, získávání hesel), nebo až přímo absurdně znějící schopnosti a snaží se vyvolat v uživateli strach.

U některých poplašných zpráv se snaží autoři zajistit co největší rozšíření zprávy výzvami na další přeposlání pod různými záminkami. Časté jsou fámy o mobilních telefonech, prosby o pomoc, nabídky na velké částky peněz ze zahraničí. Ve většině případů je obtížné zjistit původní záměr autora.

V zásadě platí pravidlo, že pokud zpráva obsahuje výzvu k dalšímu hromadnému rozesílání, jedná se s největší pravděpodobností o hoax. Na internetu existuje několik specializovaných stránek s databázi fám (hoaxů), na kterých si ověřte pravost takové zprávy předtím, než ji přepošlete dále.