ESET Online nápověda

Hledat Čeština
Změnit kapitolu

Strážce sítě

Strážce sítě vám pomůže najít ve vámi označené sítí jako důvěryhodné (například domácí nebo firemní síti) zranitelnosti, jako jsou otevřené porty nebo slabé heslo k routeru. Dokáže zobrazit všechna zařízení připojená do vaší domácí sítě a roztřídit je dle typů (např. tiskárny, telefony, herní konzole a další chytrá zařízení aj.).

Tento modul vám pomůže identifikovat zranitelnosti ve vašem domácím routeru a zvýší úroveň zabezpečení při připojení do sítě.

Strážce sítě nemůže v žádném případě ovlivnit konfiguraci vašeho routeru. Veškeré změny v konfiguraci musíte provést osobně prostřednictvím nástrojů dodávaných výrobcem síťového zařízení. Domácí routery se dostávají do hledáčku autorů škodlivých kódů, protože kvůli bezpečnostním zranitelnostem je snadné je ovládnout, a následně mohou být zneužitelné pro DDoS útoky, případně vás směrovat na podvodné stránky. Pokud jako uživatel nezměníte přednastavené heslo routeru, stává se snadným terčem pro útok hackerů. Pro hackery je snadné takové heslo uhodnout, následně se přihlásit k vašemu routeru a překonfigurovat nebo kompromitovat vaši síť.


warning

Pro přístup do administrace routeru byste měli používat silná a dostatečně dlouhá hesla, která by se měla skládat ze znaků, čísel a speciálních symbolů, a ideálně kombinovat malá a velká písmena. Jedině tak budete mít jistotu, že heslo bude velmi těžké uhodnout a prolomit.

Pokud je síť, ke které jste připojeni, nakonfigurována jako důvěryhodná, můžete si ji označit štítkem "Moje síť". Štítek k síti přidáte kliknutím na možnost Označit jako "Moje síť. Tento štítek se zobrazí vedle názvu sítě napříč produktem ESET Smart Security Premium, abyste měli lepší přehled o zabezpečení. Pro odebrání štítku klikněte na Zrušit označení "Moje síť".

Zařízení připojená do sítě se standardně zobrazují v seznamu se základními informacemi o nich. Kliknutím na řádek tabulky si zobrazíte detailní informace o zařízení.

V režimu seznamu můžete pomocí rozbalovacího menu Sítě filtrovat zařízení dle následujících kritérií:

Zařízení připojená do konkrétní sítě

Zařízení připojená do Všech sítí

Nerozpoznaná zařízení

Kliknutím na ikonu zařízení si zobrazíte detailní informace o zařízení. Pro snadnější identifikaci jsou nedávno připojená zařízení zobrazena blíže středu.

Kliknutím na ozubené kolečko GEAR v pravém horním rohu vyberte, zda chcete dostávat oznámení, když v síti objeví nové zařízení.

Kontrolu zabezpečení routeru spustíte kliknutím na tlačítko Zkontrolovat tuto síť. Následně se rozhodněte, co chcete zkontrolovat. Tlačítko Zkontrolovat tuto síť je dostupné pouze pro sítě označené jako důvěryhodné. Chcete-li zkontrolovat nebo upravit nastavení sítě, podívejte se do kapitoly Profily síťového připojení.

K dispozici jsou následující možnosti:

Zkontrolovat všechna zařízení

Zkontrolovat pouze router

Zkontrolovat pouze zařízení


warning

Tento typ kontroly spouštějte výhradně v sítích, které znáte. Pokud spustíte kontrolu v jiných nedůvěryhodných sítích, může takový test nést rizika.

PAGE_HOMENETWORK

Po dokončení kontroly routeru se zobrazí v bublina, ve které je uveden odkaz na zobrazení výsledku kontroly. Pro zobrazení naposledy blokované komunikace klikněte na Řešení problémů. Pro více informací přejděte do kapitoly Řešení problémů s firewallem.

Modul Strážce sítě zobrazuje dva typy oznámení:

Nové zařízení ve vaší síti – upozornění se zobrazí v případě, kdy jste připojení do sítě, a připojí se do ní nové zařízení.

Nalezeno nové zařízení v síti – upozornění se zobrazí v případě, když se připojíte do důvěryhodné sítě a od vašeho posledního připojení se v síti objevilo nové zařízení.


note

V obou případech budete upozorněni, pokud se neautorizované zařízení připojí do vaší sítě. Pro zobrazení detailnější informací klikněte v zobrazením oznámení na možnost Zobrazit informace o zařízení.

Co znamenají ikony zařízení ve funkci Strážce sítě?

ICON_STAR

– Ikonka žluté hvězdy indikuje zařízení, která jsou v síti nová nebo která byla programem ESET nalezená poprvé.

ICON_CAUTION

– Žlutá upozorňující ikonka indikuje, že router může obsahovat zranitelnosti. Klikněte na ikonku pro zobrazení detailnějších informací o problému.

ICON_WARNING

– Červená varující ikonka indikuje, že router může obsahovat zranitelnosti a může být infikovaný. Klikněte na ikonku pro zobrazení detailnějších informací o problému.

ICON_INFO

– Modrá ikonka se může zobrazit v případě, kdy má pro vás produkt ESET doplňující informace o vašem routeru, ale nevyžaduje okamžitou pozornost, protože se nejedná o bezpečnostní problém. Klikněte na ikonku pro zobrazení detailnějších informací.