Monitorování domácí sítě

Monitorování domácí sítě vám pomůže najít zranitelnosti, jako jsou otevřené porty nebo slabé heslo k routeru. Dokáže zobrazit všechna zařízení, počítače, telefony, tiskárny, herní konzole a další chytrá zařízení připojená do vaší domácí sítě. Neovlivňuje však konfiguraci vašeho routeru. Veškeré změny v konfiguraci musíte provést osobně prostřednictvím nástrojů dodávaných výrobcem síťového zařízení. Domácí routery se dostávají do hledáčku autorů škodlivých kódů. Kvůli bezpečnostním zranitelnostem je snadné router ovládnout a následně zneužít pro DDoS útok. Pokud jako uživatel nezměníte přednastavené heslo routeru, stává se snadným terčem pro útok hackerů. Pro hackery je snadné takové heslo uhodnout, následně se přihlásit k vašemu routeru a překonfigurovat nebo kompromitovat vaši síť.

warning

VAROVÁNÍ:

Pro přístup do administrace routeru byste měli používat silná a dostatečně dlouhá hesla, která by se měla skládat ze znaků, čísel a speciálních symbolů a ideálně kombinovat malá a velká písmena. Jedině tak budete mít jistotu, že heslo bude velmi těžké uhodnout a prolomit.

Zařízení připojená do sítě se standardně ukáží v sonarovém zobrazení. Kliknutím na ikonu zařízení si zobrazíte detailní informace o zařízení jako je IP adresa, MAC adresa, jeho název atp. Kliknutím na ikonu tužky můžete zařízení přejmenovat, případně změnit jeho kategorii.

Pro zobrazení seznamu v přehledné podobě doporučujeme kliknout na ikonu ICON_LIST_VIEW a přepnout se do tabulkového zobrazení. V tomto formátu zobrazení totiž dále můžete aplikovat filtry a zobrazit si:

Zařízení připojená do aktuální sítě, ke které jste připojeni,

zařízení připojená do aktuální sítě, ke které jste připojeni,

nerozpoznaná zařízení,

Modul Monitorování domácí sítě vás může upozornit na:

Nové zařízení ve vaší síti – upozornění se zobrazí v případě, kdy jste připojení do sítě a připojí se do sítě nové zařízení.

Nalezené nové zařízení v síti – upozornění se zobrazí v případě, když se připojíte do sítě a od vašeho posledního připojení se v síti objevilo nové zařízení.

note

Poznámka

V obou případech vás upozorní na připojení nového zařízení do sítě.

note

Poznámka

Nově připojená zařízení jsou označena hvězdičkou a zobrazena blíže k routeru, abyste je mohli snadno identifikovat.

Monitorování domácí sítě vám pomůže identifikovat zranitelnosti ve vašem domácím routeru a zvýší úroveň zabezpečení při připojení do cizích sítí.

Kontrolu zabezpečení routeru spustíte kliknutím na tlačítko Zkontrolovat tuto síť. Následně se rozhodněte, co chcete zkontrolovat.

K dispozici jsou následující možnosti:

Zkontrolovat všechna zařízení

Zkontrolovat pouze router

Zkontrolovat pouze zařízení

warning

Varování

Tento typ kontroly spouštějte výhradně na svém domácím routeru!

PAGE_HOMENETWORK

Po dokončení kontroly routeru se zobrazí informace s odkazem na zobrazení výsledku kontroly. Případně pro zobrazení detailů klikněte na podezřelé zařízení. Pro zobrazení naposledy blokované komunikace klikněte na Řešení problémů. Pro více informací přejděte do kapitoly Řešení problémů s firewallem.

Co znamenají ikony zařízení v Monitorování domácí sítě?

ICON_STAR– Ikonka žluté hvězdy indikuje zařízení, která jsou v síti nová nebo která byla programem ESET nalezená poprvé.

ICON_CAUTION– Žlutá upozorňující ikonka indikuje, že router může obsahovat zranitelnosti. Klikněte na ikonku pro zobrazení detailnějších informací o problému.

ICON_WARNING– Červená varující ikonka indikuje, že router může obsahovat zranitelnosti a může být infikovaný. Klikněte na ikonku pro zobrazení detailnějších informací o problému.

ICON_INFO– Modrá ikonka se může zobrazit v případě, kdy má pro vás ESET produkt doplňující informace o vašem routeru, ale nevyžaduje okamžitou pozornost, protože se nejedná o bezpečnostní problém. Klikněte na ikonku pro zobrazení detailnějších informací o problému.