Adware

Adware je zkratka termínu „advertising-supported software“. Do této kategorie patří programy, jejichž úkolem je zobrazovat reklamy. Adware obvykle sám otevře nové vyskakovací okno (tzv. pop-up okno) s reklamou v internetovém prohlížeči nebo změní nastavení výchozí domovské stránky v internetovém prohlížeči. Používají jej často výrobci volně šiřitelných (bezplatných) programů, aby si finančně zajistili vývoj vlastní, v mnoha případech užitečné aplikace.

Adware sám o sobě nebývá škodlivý, pouze uživatele obtěžuje. Nebezpečí spočívá v tom, že často provádí sledování uživatele, podobně jako spyware.

Pokud se rozhodnete používat volně šiřitelný software, doporučujeme věnovat průběhu instalace zvýšenou pozornost. Instalační program totiž často upozorňuje na to, že se spolu s daným programem nainstaluje také adware, a zpravidla máte možnost jeho instalaci zakázat.

Některé programy ovšem bez přídavného adware není možné nainstalovat nebo bude jejich funkce omezena. Z toho vyplývá, že adware se může do systému dostat „legální“ cestou, protože s tím uživatel souhlasí. Pozornost je tedy namístě. Infikovaný soubor neobsahuje v podstatě nic jiného než samotný škodlivý kód, proto v případě infekce doporučujeme soubor vymazat.