Domácí síť

Prostřednictvím funkce Domácí síť můžete zjistit, jaká zařízení jsou připojena k vašemu routeru včetně jejich možné zranitelnosti. Kontrola sítě probíhá ve dvou krocích.

Nejprve Domácí síť zkontroluje veškerá zařízení připojená do sítě. Jestliže nalezne nové zařízení, označí jej symbolem hvězdičky a zobrazí oznámení. Pro manuální vyhledání připojených zařízení ťukněte na Zkontrolovat síť. Zařízení lze vyhledávat i automaticky. Pro použití této možnosti ťukněte v části Domácí síť na ikonu menu three_dots_menu > Nastavení a vyberte možnost Vyhledávat zařízení automaticky.

Ve druhém kroku kontroluje funkce Domácí síť zranitelnosti připojených zařízení tím, že se k nim připojí a ověřuje otevřené porty, slabé uživatelské jméno a heslo k routeru, problémy s firmwarem routeru apod. Chyby v zabezpečení mohou hackeři využít k převzetí kontroly nad routerem a dalším zařízením k němu připojeným. Routery a zařízení ovládaná hackery mohou být využita ke sběru informací o vás nebo mohou být využita jako součást DDoS útoků aj.

 

Funkce Domácí síť vás pomocí komplexního seznamu informuje o zařízeních připojených a využívajících vaši síť. Díky získaným informacím můžete z webového rozhraní routeru spravovat přístup, případně zamezit zařízením přístupu k síti. Do webového rozhraní routeru se dostanete přímo z funkce Domácí síť po ťuknutí na ikonu routeru a následně ťuknutím na možnost Otevřít webové rozhraní.

Připojená zařízení můžete zobrazit jako seznam nebo jako sonarové zobrazení:

list-ch-icon Seznam – připojená zařízení zobrazíte ve formě seznamu, ve kterém je router na prvním místě, následují aktuálně připojená zařízení a nejníže naleznete zařízení, která byla připojena k síti v minulosti.

sonar-cm-icon Sonarové zobrazení – zařízení jsou zobrazena v půlkruhu okolo routeru umístěném uprostřed první vrstvy. Ve druhé vrstvě od středu jsou zobrazena zařízení, která jsou momentálně připojena síti. Ve třetí vrstvě jsou zobrazena zařízení připojená k síti v minulosti. Mezi zařízeními se můžete pohybovat pomocí ikonek se šipkami nebo posouváním prstu po obvodu kruhu.

 

Pro snadnější správu přiřaďte zařízením kategorie, jako jsou chytré telefony, TV, herní konzole, počítače atd. Zařízení lze i přejmenovat z továrních názvů či jejich IP adres na rozpoznatelná jména (například: SM-G955F přejmenujte na "Honzíkův telefon", 192.168.1.52 na "Taťkův komp" atd.).

K přejmenování zařízení ve funkci Domácí síť ťukněte na ikonu zařízení > v pravém horním rohu pak na ikonu tužky, vyberte kategorii zařízení, zadejte název zařízení a následně potvrďte volbou OK.