ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Bağlantı kurma – algılama

Güvenlik duvarı yeni oluşturulan her ağ bağlantısını algılar. Etkin güvenlik duvarı modu yeni kuralda hangi eylemlerin gerçekleştirileceğini belirler. Otomatik mod veya İlke tabanlı mod etkinse, Güvenlik duvarı, kullanıcı etkileşimi olmadan önceden tanımlı eylemleri gerçekleştirir.

Etkileşimli mod, yeni ağ bağlantısının algılandığını bildiren, bağlantıyla ilgili ayrıntılı bilgilerle desteklenen bir bilgi penceresi görüntüler. Bağlantıya İzin vermeyi veya Reddetmeyi (engellemeyi) seçebilirsiniz. İletişim penceresinde aynı bağlantıya sürekli izin veriyorsanız, bağlantı için yeni bir kural oluşturmanızı öneririz. Kuralı oluştur ve sürekli olarak hatırla seçeneğini belirleyip eylemi Güvenlik duvarı için yeni kural olarak kaydedin. Güvenlik duvarı daha sonra aynı bağlantıyı tanıdığında kullanıcı etkileşimi gerektirmeden varolan kuralı uygular.

DIALOG_EPFW_NEW_CONNECTION_IN_TRUSTED

Yeni kural oluştururken yalnızca güvenli olduğunu bildiğiniz bağlantılara izin verin. Tüm bağlantılara izin verilirse, güvenlik duvarı amacını yerine getirmekte başarısız olur. Şunlar, bağlantılar için önemli parametrelerdir:

Uygulama - Yürütülebilir dosya konumu ve işlem kimliği. Bilinmeyen uygulama ve işlemler için bağlantılara izin vermeyin.

İmzalayan - Uygulamanın yayımcısının adı. Şirket için bir güvenlik sertifikası göstermek üzere metni tıklayın.

Bilinirlik - Bağlantının risk düzeyi. Bağlantılara bir risk düzeyi atanır: Her bir bağlantının özelliklerini, kullanıcı sayısını ve keşif zamanlarını inceleyen bir dizi buluşsal kural kullanarak şu düzeylerden biri seçilir: İyi (yeşil), Bilinmeyen (turuncu) veya Riskli (kırmızı). Bu bilgiler ESET LiveGrid® teknolojisiyle toplanır.

Hizmet - Uygulama bir Windows hizmeti ise hizmetin adı.

Uzak bilgisayar - Uzak cihazın adresi. Yalnızca güvenilir ve bilinen adreslere bağlanmaya izin verin.

Uzak bağlantı noktası - İletişim bağlantı noktası. Genel bağlantı noktaları (ör., web trafiği, bağlantı noktası numarası 80.443) üzerindeki iletişime normal şartlarda izin verilebilir.

Bilgisayar sızıntıları sıkça uzak sistemlere yayılmaya yardımcı olmaları için Internet'i ve gizli bağlantıları kullanır. Kurallar doğru yapılandırılmışsa, Güvenlik duvarı çeşitli kötü amaçlı kod saldırılarına karşı korunmak için yararlı bir araca dönüşür.