Kimlik Avı koruması

Kimlik avı terimi sosyal mühendisliği (kullanıcıların gizli bilgilerini elde etmek için kandırılması) kullanılan bir suç eylemine karşılık gelir. Kimlik avının amacı genellikle banka hesabı numaraları, PIN numaraları ve daha fazlası gibi hassas verilere erişmektir. Sözlükte bu eylemle ilgili daha çok bilgi okuyun. ESET Endpoint Security, kimlik avı koruması sağlar. Bu tür içeriği dağıttığı bilinen web sayfaları engellenebilir.

ESET Endpoint Security uygulamasında Kimlik Avı Korumasını etkinleştirmenizi şiddetle öneririz. Bu seçeneğe Gelişmiş ayarlar (F5) seçeneğinden Web ve e-posta > Kimlik Avı koruması'na gidilerek erişilebilir.

ESET Endpoint Security ürününde Kimlik Avı koruması hakkında daha fazla bilgi edinmek için Bilgi bankası makalemize bakın.

Bir kimlik avı web sitesine erişme

Tespit edilen bir kimlik avı web sitesine eriştiğinizde web tarayıcınızda şu iletişim kutusu görüntülenir. Web sitesine yine de erişmek istiyorsanız Siteye git (önerilmez) seçeneğini tıklayın.

WEB_PHISHING


note

Beyaz listeye eklenen potansiyel kimlik avı web sitelerinin süreleri varsayılan olarak birkaç saatten sonra dolar. Bir web sitesine kalıcı olarak izin vermek için URL adresi yönetimi aracını kullanabilirsiniz. Gelişmiş ayarlar (F5) içinden Web ve e-posta > Web erişim koruması > URL adres yönetimi > Adres listesi öğesini genişletip Düzenle seçeneğini tıklatın ve düzenlemek istediğiniz web sitesini listeye ekleyin.

Kimlik avı sitesi bildirme

Bildir bağlantısı bir kimlik avı/kötü amaçlı web sitesini analiz için ESET'e bildirmenizi sağlar.


note

Bir web sitesini ESET'e göndermeden önce aşağıdaki ölçütlerden birine veya birden fazlasına uyduğundan emin olun:

web sitesi algılanmamış,

web sitesi tehdit olarak yanlış algılanmış. Bu durumda Kimlik avını hatalı pozitif olarak bildirebilirsiniz.

Alternatif olarak web sitesini e-posta ile de gönderebilirsiniz. E-postanızı samples@eset.com adresine gönderin. Açıklayıcı bir konu kullanmayı ve web sitesiyle ilgili mümkün olduğunca fazla bilgi (örneğin, hangi web sitesinden bu web sitesine geldiğiniz, web sitesini nasıl duyduğunuz vs.) eklemeyi unutmayın.