Jak zablokovat stahování konkrétních typů souborů?

Pro zakázání stahování konkrétních typů souborů (například .exe, .pdf nebo .zip) z internetu můžete využít součást pro správu URL adres a definovat masku souborů pomocí zástupných znaků. Pro zablokování přejděte v rozšířeném nastavení (dostupném po stisknutí klávesy F5 v hlavním okně programu) do sekce Web a mail > Ochrana přístupu na web > Správa URL adres a na řádku Seznam adres klikněte na Změnit.

V zobrazeném dialogovém okně vyberte seznam blokovaných adres a klikněte na tlačítko Změnit. Pokud si chcete vytvořit nový seznam, klikněte na tlačítko Přidat a jako typ seznamu vyberte Blokované. případně si vytvořte nový seznam adres). Při aplikování adresy ze seznamu je možné nastavit zobrazení upozornění zaškrtnutím možnosti Upozornit při aplikování adresy ze seznamu. Dále si nastavte požadovanou hodnotu . Do ESMC se budou data přenášet v případě, kdy úroveň nastavíte na informační (výchozí nastavení).

CONFIG_EPFW_BLOCK_FILE_DWNL

Klikněte na tlačítko Přidat a zadejte masku souboru, jehož stahování chcete blokovat. Pro zablokování konkrétního souboru z konkrétní webové stránky zadejte úplnou cestu k souboru, například http://domena.cz/soubor.exe . V seznamech můžete používat speciální znaky * (hvězdička) a ? (otazník). Přičemž znak * nahrazuje libovolný řetězec a znak ? nahrazuje jeden znak. Příklad: maska */*.zip zablokuje stahování všech .zip archivů, bez ohledu na zdroj.

Mějte na paměti, že prostřednictvím této možnosti můžete blokovat stahování konkrétních typů souborů pouze v případě, že je přípona uvedena v URL. Pokud je na webové stránce jako odkaz pro stažení použit například www.example.com/download.php?fileid=42, dojde ke stažení souboru bez ohledu na to, zda příponu blokujete.