Potenciálně nechtěné aplikace

Potenciálně nechtěné aplikace jsou programy, které sice nemusí představovat bezpečnostní riziko, ale mohou mít negativní dopad na výkon počítače. Tyto aplikace se obvykle do systému nainstalují až po souhlasu uživatele. Jejich instalací dojde k určitým změnám v chování počítačového systému oproti stavu bez instalace příslušné aplikace. Mezi tyto změny v systému patří zejména:

zobrazování oken (pop-up, reklamy), které by se jinak nezobrazovaly,
aktivace a spuštění skrytých procesů,
zvýšená spotřeba systémových prostředků,
změny výsledků vyhledávání,
komunikace se servery výrobce aplikace.

 

Varování - Nalezena potenciální hrozba
Potenciálně nechtěné aplikace – Nastavení
Potenciálně nechtěné aplikace – Software wrappery

Varování - Nalezena potenciální hrozba

Při detekování potenciálně nechtěné aplikace se zobrazí dialogové okno s možností výběru akce:

1.Vyléčit/Odpojit – vybráním této možnosti zabráníte spuštění nebo stažení aplikace, a zabráníte tak infiltraci systému.
2.Žádná akce – po vybrání této možnosti se do vašeho systému dostane potenciální hrozba.
3.Pokud chcete danou aplikaci používat a nechcete aby vás produkt ESET upozorňoval na potenciální riziko, klikněte na Zobrazit možnosti a zaškrtněte možnost Vyloučit z detekce.

PUA_INTERACTIVE

Pokud bude detekována potenciálně nechtěná aplikace a není možné ji vyléčit, při komunikaci dané aplikace se vzdálenou stranou se zobrazí upozornění Adresa byla zablokována. Zároveň se tato informace zapíše do protokolu a více informací naleznete v hlavním menu programu na záložce Nástroje > Protokoly > Filtrované webové stránky.

PUA_NOTIFICATION

Potenciálně nechtěné aplikace – Nastavení

Již při instalaci produktu ESET se můžete rozhodnout, zda chcete být upozorňováni na potenciálně nechtěné aplikace:

INSTALLATION_DETECTION

MONITOR_RED VAROVÁNÍ:

Potenciálně nechtěné aplikace mohou do vašeho systému doinstalovat adware, toolbary nebo další aplikace, které mohou ve vašem systému provádět nechtěné a nebezpečné operace.

Nastavení detekce těchto aplikací můžete kdykoli změnit v nastavení programu. Pro úpravu detekce postupujte podle následujících kroků:

1.Otevřete hlavní okno produktu ESET. Pokud nevíte jak, postupujte podle tohoto návodu.
2.Stiskněte klávesu F5 a zobrazte Rozšířená nastavení.
3.Přejděte na záložku Antivirus, kde jsou dostupné následující možnosti: Zapnout detekci potenciálně nechtěných aplikací, Zapnout detekci potenciálně zneužitelných aplikací a Zapnout detekci podezřelých aplikací. Pro uložení změn klikněte na tlačítko OK.

CONFIG_ANTIVIRUS

Potenciálně nechtěné aplikace – Software wrappery

Software wrapper představuje speciální typ úpravy aplikace, který používají některé softwarové portály. Vámi požadovanou aplikaci nestahujete napřímo, ale prostřednictvím nástroje třetí strany. Tyto nástroje kromě požadované aplikace do systému instalují adware nebo toolbary. Kromě originální aplikace se mohou tyto nástroje, které dále mohou měnit domovskou stránku ve vašem prohlížeči a ovlivňovat výsledky vyhledávání. Protože softwarové portály v drtivé většině neinformují koncového uživatele, že ke stažení aplikace dojde prostřednictvím nástroje třetí strany, společnost ESET detekuje tyto tzv. software wrappery jako potenciálně nechtěné aplikace. V takovém případě máte na výběr, zda chcete pokračovat ve stahování nebo si najdete jiný zdroj, ze kterého si stáhnete nemodifikovaný instalační balíček.

Nejnovější verzi této kapitoly naleznete v ESET Databázi znalostí.

Více informací naleznete ve Virové encyklopedii.