ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Otomatik güncellemeler - SSS


warning

ESET Endpoint Security ürünündeki ürün güncellemeleriyle ilgili daha fazla bilgi için şu ESET Bilgi Bankası makalesini okuyun:

Bilgisayarlar otomatik olarak güncellenecek mi? Güncelleme yeniden başlatmadan önce mi sonra mı indirilir?

İndirme işlemi yeniden başlatmadan önce gerçekleşir ve güncellenen dosyalar da bu aşamada hazırlanır. Yeniden başlatmanın ardından, güncellenen dosyalar yalnızca kullanım için hazırlanır ve halihazırda yüklü olan sürüm kesintisiz koruma sağlar. Değişiklikler ESET Endpoint Security ürününün başlatılacağı bir sonraki seferde uygulanır.

Yaklaşık 3000 bilgisayarım var. Tüm bilgisayarlar güncellemeleri aynı anda mı indirecek? Bu kadar çok bilgisayar olduğunda otomatik güncellemeler için proxy kullanabilir miyim?

ESET büyük ağlar için Ayna Aracı ve proxy çözümleri sunar. Güncellemeler genellikle 5-10 MB boyutunda ve küçüktür, ayrıca ESET, güncellemeleri kullanıma sunulmalarından itibaren ilk birkaç hafta boyunca kısıtlar. Bu nedenle, tüm istemciler indirmeyi doğrudan ESET sunucularına bağlandığında aynı anda başlatmaz.

Kaç bilgisayarın veya hangi bilgisayarların otomatik olarak güncelleneceğine karar verebilir miyim? Saatte ondan fazla bilgisayar indirmek istemiyorum veya şu anda yalnızca on bilgisayarı ve birkaç gün sonra başka bir bilgisayarı güncellemek istiyorum.

Yönetilen ortamlarda, istenen en son sürümü belirtebileceğiniz bir otomatik güncelleme ilkesi vardır. Joker karakterler de (örneğin, 9.0.2032.*) desteklenmektedir. Daha fazla bilgi için ESET PROTECT veya ESET PROTECT On-Prem ile ilgili Online Yardım'daki Otomatik güncellemeler bölümüne göz atın. Maalesef otomatik güncellemeleri sınırlandıracak başka bir seçenek şu anda bulunmamaktadır. Birden fazla grup için birden fazla ilke atayabilirsiniz.

Otomatik güncellemeler yalnızca ilke üzerinden mi yapılandırılır? Bir ESET ürününün güncellenmesini istemiyorsam ilkeyi devre dışı bırakabilir miyim?

ESET Endpoint ürünü için bir Güvenlik ve İstikrar düzeltmesi varsa geçerli Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi'nde belirtilen şartlara göre otomatik güncellemeler devre dışı bırakılabilir olsa bile ürün güncellenir. ESET, kritik sorunları ele almak ve ESET ürününüz için maksimum güvenlik ve istikrar sağlamak üzere Güvenlik ve İstikrar Düzeltmelerini kullanır.

Mevcut otomatik güncelleme yapılandırmalarından bağımsız olarak, herhangi bir uç nokta grubuna otomatik güncelleme ilkesi atayabilirsiniz. Yönetilmeyen ortamlarda kullanıcı, ESET uç nokta ürününün Gelişmiş ayarlar ekranında otomatik güncellemeleri yerel olarak yapılandırabilir.

Mevcut en önceki sürümü kullanmak için bir ilke yapılandırmışsam ne olur? Bu durumda bile ESET ürünlerimi günceller mi?

Düzeltmeler ve kritik düzeltmeler (Güvenlik ve istikrar güncellemeleri) birbirinden biraz farklı güncelleme kategorileridir. Düzenli düzeltmeler, kullanıcı ayarları kabul edilirken standart önceliğe sahip otomatik güncellemelere atanır. Kritik düzeltmelerse, kullanıcı ayarlarından bağımsız olarak en yüksek öncelikle uygulanır.

Çevrim dışı durumlarda güncellemeler nasıl işler? Kullanıcılar çevrim dışı depoyu ne zaman kullanıyor?

Çevrim dışı depo .dup ve .fup dosyalarını da içerir. Depo bölümünün, modül güncellemesi tarafından değil, Ayna Aracı tarafından indirilmiş olması gerekir. Ek bilgi için, ESET PROTECT On-Prem Çevrimiçi Yardım'da Çevrimdışı depo bölümüne bakın.

ESET ürünleri güncellemenin gerekli olduğunu nasıl biliyor? Depodan mı? Sunuculara gönderilen veriler mi var? ESET bir sürümün kullanıma sunulmasından bir ay sonra güncelleme yapmayı planlıyorsa ESET sunucuları dünya genelinde bir sürüme sahip olabilir mi?

ESET ürünleri otomatik güncellemeleri depodan indirir. Kritik güncellemeler yalnızca birkaç KB boyutunda olduğu için sunucular buna hazırdır. ESET kritik güncellemeleri depo sunucularında kısıtlamaz. Ancak, otomatik güncellemeler daha büyükse sunucu güncellemelerini kısıtlama seçeneği vardır. Aşağıdaki tabloda, farklı bir otomatik güncelleme olması durumunda düzeltme boyutları için örnekler verilmektedir:

Önceki sürüm

Yeni Sürüm

Boyut

9.0.2032.2

9.0.2032.6

420 KB

8.1.2037.2

9.0.2032.2

6.5 MB

8.0.2028.0

9.0.2032.2

11.5 MB

Farklı bir otomatik güncelleme başarısız olursa ESET ürününüz tam güncelleme başlatabilir. Bu, hâlâ işlev garantisi olan bir otomatik güncellemedir, ancak .dup dosyası yerine daha büyük bir dosya olan .fup dosyası indirilir. 9.0.2032.2 sürümü için 27 MB'tır. Ancak böyle bir senaryo nadirdir.

ESET Endpoint Security güncellemeyi kısıtlamayla mı çıkaracak? Evetse güncelleme ne kadar süre sonra serbest bırakılacak?

Sunucularımızdaki yükü azaltmak ve yeni sürümü eşit şekilde dağıtmak için yeni sürümün yayımından sonraki ilk birkaç hafta boyunca ESET güncellemeleri kısıtlar.

Otomatik güncellemeler, yükseltme için kullanılan birincil yöntemlerden biri olacaktır. Bunun ayrıntılı işleyişi nasıldır?

ESET mümkün olduğunca çok müşterinin otomatik güncellemeleri kullanmasını sağlamayı amaçlar. Bu kadar çok sayıda eski sürümün bulunması, destek sürecini zorlaştırmaktadır. Otomatik güncelleme özelliğinin işleyişi basittir: İlk modül güncelleme denetimi sırasında .dup dosyaları indirilir. Güncelleme işlemi sırasında ürün tam işlevseldir ve bilgisayarı korur. Yeni sürüm, yeniden başlatmanın ardından etkinleştirilir. ESET PROTECT On-Prem'te (sunucu tarafında), güncellemek istediğiniz en yüksek sürümü belirtmek için bir ilke veya joker karakterler kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için ESET PROTECT veya ESET PROTECT On-Prem ile ilgili Online Yardım'daki Otomatik güncellemeler bölümüne göz atın.

Otomatik güncellemelerin 1/10'da çalıştığı doğru mu? Şu anda ESET Endpoint Security 8.0.2028.1 kullanıyorum. Otomatik güncellemeler çalıştırılırsa hangi sürüme güncellenecek?

Ürünleri otomatik güncellemelerle güncellemek, depo sunucularındaki kısıtlama nedeniyle ertelenebilir. Bir ürün güncellemesi kısıtlamayla yayımlanırsa otomatik güncelleme denetimleri ürünü hemen almayabilir. Güncelleme güvenli ve istikrarlı kabul edilirse kısıtlama azaltılabilir veya kalan tüm istemcilerin güncellemeyi almaları için tamamen kaldırılabilir.

Kısıtlama, her güncelleme için farklı sürelerde gerçekleşir. Güncellemeyi kaç istemcinin talep ettiğine, sunucularımıza gelen trafiğe ve diğer etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu işlem her zaman gelişmektedir ve değişiklikler her zaman devam etmektedir.

Bir bilgisayarı saat 08:45'te başlatır ve saat 17:00'de kapatırsam otomatik güncellemeler ne zaman başlatılır?

Otomatik güncellemeler, başarıyla planlanan olan bir sonraki modül güncellemesinde en fazla 24 saatte bir olacak şekilde başlatılır.

Otomatik güncellemeler çalışırken bilgisayar kapatılırsa güncelleme ne zaman yeniden çalıştırılır?

Güncelleme, planlanan bir sonraki güncelleme penceresinde çalıştırılır. Otomatik güncelleme (önceki adıyla uPCU) işlemi için hatalara karşı güçlü bir güvenli mekanizması vardır. Güncellemeyi indirdikten ve bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra, güncellenen dosyalar kullanım için hazırlanır ve halihazırda yüklü olan sürüm kesintisiz koruma sağlar. Değişiklikler ESET Endpoint ürününün başlatılacağı bir sonraki seferde uygulanır.

Otomatik güncellemeleri 24 saatte bir düzenli bir bağlantı beklemeden nasıl çalıştırabilirim? Güncellemeleri kontrol etmenin başka bir yolu var mı?

Otomatik güncelleme işlemini yalnızca ana program penceresini açıp Güncelleme > Güncellemeleri kontrol et seçeneğini tıkladığınızda çalıştırabilirsiniz. Modül güncellemelerini başlatmanın tüm diğer yolları, 24 saatlik Otomatik güncelleme zamanlayıcı ilkesini yansıtır. Şu anda otomatik güncelleme indirme işlemi uzaktan başlatılamamaktadır. Bu özelliği gelecekteki bir güncellemeye ekleyeceğiz.