ESET Online nápověda

Hledat Čeština
Změnit kapitolu

Prevence

Při používání počítače, zejména při práci s internetem, je potřeba mít neustále na paměti, že žádný antivirový systém nedokáže zcela odstranit riziko detekcí a vzdálených útoků. Pro zajištění maximální bezpečnosti a pohodlí je potřeba antivirové řešení správně používat a dodržovat několik užitečných pravidel:

Pravidelná aktualizace antivirového systému

Podle statistik z ESET LiveGrid® vznikají denně tisíce nových unikátních infiltrací, které se snaží obejít zabezpečení počítačů a přinést svým tvůrcům zisk. Viroví analytici společnosti ESET tyto hrozby denně analyzují a vydávají aktualizace, které zvyšují úroveň ochrany uživatelů antivirového systému. Při nesprávném nastavení aktualizace se účinnost antivirového systému dramaticky snižuje. Podrobnější informace, jak správně nastavit aktualizace produktu, naleznete v kapitole Nastavení aktualizace.

Stáhněte si aktualizace co nejdříve poté, co byly vydány.

Autoři škodlivého softwaru často využívají různé slabiny systému, aby zvýšili efektivitu šíření škodlivého kódu. Výrobci většiny programů proto pravidelně vydávají bezpečnostní záplaty, které chyby v produktech opravují a snižují tak riziko potenciální nákazy. Důležité je stáhnout tyto aktualizaci co nejdříve poté, co byly vydány. Mezi takové programy, které jsou aktualizovány pravidelně, můžeme zařadit například operační systém Windows nebo internetový prohlížeč Internet Explorer.

Zálohování důležitých dat

Tvůrci škodlivého kódu většinou neberou ohled na potřeby uživatelů. Infiltrace tak mohou způsobit částečnou nebo úplnou nefunkčnost programů, operačního systému nebo poškození dat, někdy dokonce i záměrně. Pravidelné zálohování důležitých a citlivých dat na externí zdroj, jako je DVD nebo externí pevný disk je více než nutné. Výrazně tím usnadníte a urychlíte případnou obnovu dat po pádu systému.

Pravidelná kontrola počítače

Detekci známých i neznámých virů, červů, trojských koní a rootkitů zajišťuje rezidentní ochrana souborového systému. Při každém přístupu k souboru tak dochází k jeho kontrole. Přesto vám doporučujeme, abyste prováděli ruční kontrolu počítače alespoň jednou měsíčně, protože signatury malwaru se mohou lišit. Aktualizace detekčního jádra probíhá denně.

Dodržování základních bezpečnostních pravidel

Nejužitečnější a nejúčinnější pravidlo ze všech – vždy buďte opatrní. V dnešní době je provedení a distribuce mnoha infiltrací závislé na prvním zásahu ze strany uživatele. Pokud budete při otevírání nových souborů opatrní, ušetříte si čas, který byste jinak trávili léčením počítače od škodlivého kódu. Několik užitečných rad:

  • Omezte návštěvy podezřelých stránek, které uživatele bombardují otevíráním oken s reklamními nabídkami apod.
  • Dbejte zvýšené opatrnosti při stahování a instalaci volně šiřitelných programů, kodeků apod. Doporučujeme používat pouze ověřené programy a navštěvovat bezpečné internetové stránky.
  • Dbejte zvýšené opatrnosti při otevírání příloh e-mailů zvláště u hromadně posílaných zpráv nebo u zpráv od neznámých odesílatelů.
  • Nepoužívejte pro běžnou práci na počítači účet s oprávněním Administrátora.