Prevence

Při používání počítače, zejména při práci s internetem, je potřeba mít neustále na paměti, že žádný antivirový systém nedokáže zcela odstranit riziko detekcí a vzdálených útoků. Pro zajištění maximální bezpečnosti a pohodlí je potřeba antivirové řešení správně používat a dodržovat několik užitečných pravidel:

Pravidelná aktualizace antivirového systému

Podle statistik z ESET LiveGrid® vznikají denně tisíce nových unikátních infiltrací, které se snaží obejít zabezpečení počítačů a přinést svým tvůrcům zisk. Viroví analytici společnosti ESET tyto hrozby denně analyzují a vydávají aktualizace, které zvyšují úroveň ochrany uživatelů antivirového systému. Při nesprávném nastavení aktualizace se účinnost antivirového systému dramaticky snižuje. Podrobnější informace, jak správně nastavit aktualizace produktu, naleznete v kapitole Nastavení aktualizace.

Stáhněte si aktualizace co nejdříve poté, co byly vydány.

Tvůrci infiltrací s oblibou využívají chyby v často používaných programech, aby zvýšili účinnost šíření škodlivých kódů. Výrobci většiny programů proto pravidelně vydávají bezpečnostní záplaty, které chyby v produktech opravují. Důležité je stáhnout tyto aktualizaci co nejdříve poté, co byly vydány. Mezi takové programy, které jsou aktualizovány pravidelně, můžeme zařadit například operační systém Windows nebo internetový prohlížeč Internet Explorer.

Zálohování důležitých dat

Tvůrci infiltrací většinou neberou ohled na potřeby uživatelů. Infiltrace tak mohou způsobit částečnou nebo úplnou nefunkčnost programů, operačního systému nebo poškození dat, někdy dokonce i záměrně. Pravidelné zálohování citlivých a důležitých dat například na DVD nebo externí disk může výrazně usnadnit a urychlit případnou obnovu po pádu systému.

Pravidelná kontrola počítače

Detekci známých i neznámých virů, červů, trojských koní a rootkitů zajišťuje rezidentní štít souborového systému. To znamená, že při každém přístupu k souboru, dojde k jeho kontrole. Přesto doporučujeme pravidelně spouštět úplnou kontrolu počítače alespoň jednou za měsíc, pro zajištění odstranění infiltrací, které pronikly jinými úrovněmi ochrany v době používání staršího detekčního jádra.

Dodržování základních bezpečnostních pravidel

V současnosti vyžaduje většina infiltrací přímé spuštění uživatelem. Proto opatrnost při otevírání souborů vás může ušetřit mnoha problémům a zabránit proniknutí škodlivého kódu do počítače.

Omezte návštěvy podezřelých stránek, které uživatele bombardují otevíráním oken s reklamními nabídkami apod.

Dbejte zvýšené opatrnosti při stahování a instalaci volně šiřitelných programů, kodeků apod. Doporučujeme používat pouze ověřené programy a navštěvovat bezpečné internetové stránky.

Dbejte zvýšené opatrnosti při otevírání příloh e-mailů zvláště u hromadně posílaných zpráv nebo u zpráv od neznámých odesílatelů.

Nepoužívejte pro běžnou práci na počítači účet s oprávněním Administrátora.