Jak dodać maskę adresu URL

Przed wprowadzeniem odpowiedniego adresu lub maski domeny należy zapoznać się z instrukcjami zawartymi w tym oknie dialogowym.

Program ESET Endpoint Antivirus pozwala użytkownikowi na blokowanie dostępu do określonych witryn internetowych i zapobieganie wyświetleniu ich zawartości w przeglądarce. Pozwala również określić, które adresy mają być wyłączone ze skanowania. Jeśli pełna nazwa serwera zdalnego jest nieznana lub użytkownik chce wskazać grupę serwerów, może użyć znaków (maski). Maski obejmują symbole wieloznaczne, takie jak ? oraz *:

znak ? zastępuje jeden symbol

znak * zastępuje dowolny ciąg znaków.

Na przykład zapis *.c?m odnosi się do wszystkich adresów, których ostatnia część zaczyna się od litery c, a kończy na literze m. Środkowy znak jest dowolny — może to zatem być adres .com, .cam itp.

Znaki „*.” na początku nazwy domeny są traktowane szczególnie. Po pierwsze symbol wieloznaczny „*” nie zastępuje w tym przypadku znaku ukośnika („/”). Pozwala to uniknąć pominięcia maski. Na przykład maska *.domena.com nie odpowiada adresowi http://dowolnadomena.com/anypath#.domena.com (taki przyrostek może zostać dodany do dowolnego adresu URL bez wpływu na pobieranie). Po drugie, znaki „*.” zastępują również w tym szczególnym przypadku pusty ciąg. Dzięki temu przy użyciu jednej maski można uwzględnić całą domenę, wraz z wszelkimi domenami podrzędnymi. Na przykład maska *.domena.com odpowiada również adresowi http://domena.com. Użycie maski *domena.com byłoby nieprawidłowe, ponieważ uwzględniałaby ona również adres http://innadomena.com.