Wykrycie infekcji

System może zostać zainfekowany z różnych źródeł, takich jak strony internetowe, foldery udostępnione, poczta e-mail lub urządzenia wymienne (USB, dyski zewnętrzne, płyty CD i DVD, itp.).

Działanie standardowe

Ogólnym przykładem sposobu działania programu ESET Endpoint Antivirus w momencie infekcji jest ich wykrywanie za pomocą funkcji:

Ochrona systemu plików w czasie rzeczywistym

Ochrona dostępu do stron internetowych

Ochrona programów poczty e-mail

Skanowanie komputera na żądanie

Każda z tych funkcji stosuje poziom leczenia standardowego, próbując wyleczyć plik i przenieść go do folderu Kwarantanna lub przerywając połączenie. Okno powiadomień jest wyświetlane w obszarze powiadomień w prawym dolnym rogu ekranu. Więcej informacji dotyczących poziomów leczenia i sposobów działania można znaleźć w sekcji Leczenie.

ANTIVIRUS_BEHAVIOR_01

Leczenie i usuwanie

Jeżeli nie określono wstępnie czynności do wykonania przez moduł ochrony plików w czasie rzeczywistym, pojawi się okno alertu z monitem o wybranie opcji. Zazwyczaj dostępne są opcje Wylecz, Usuń i Brak czynności. Nie zaleca się wyboru opcji Brak czynności, ponieważ pozostawia to zainfekowane pliki niewyleczone. Wyjątek stanowi sytuacja, w której użytkownik ma pewność, że plik jest nieszkodliwy i został wykryty błędnie.

ANTIVIRUS_BEHAVIOR_AND_USER_INTERACTION_01

Leczenie należy stosować w przypadku zainfekowanego pliku, do którego wirus dołączył szkodliwy kod. W takiej sytuacji należy najpierw podjąć próbę wyleczenia zainfekowanego pliku w celu przywrócenia go do stanu pierwotnego. Jeśli plik zawiera wyłącznie szkodliwy kod, jest usuwany w całości.

Jeśli zainfekowany plik jest zablokowany lub używany przez proces systemowy, jest zazwyczaj usuwany po odblokowaniu (zwykle po ponownym uruchomieniu systemu).

Wiele zagrożeń

Jeśli jakieś zainfekowane pliki nie zostały wyleczone podczas skanowania komputera (lub poziom leczenia został ustawiony na Brak leczenia), w oknie alertu zostanie wyświetlona prośba o wybranie czynności dotyczącej tych plików.

Usuwanie plików w archiwach

W domyślnym trybie leczenia całe archiwum jest usuwane tylko wtedy, gdy zawiera wyłącznie zarażone pliki i nie ma w nim żadnych niezarażonych plików. Oznacza to, że archiwa nie są usuwane, jeśli zawierają również nieszkodliwe, niezainfekowane pliki. Należy zachować ostrożność podczas skanowania w trybie leczenia dokładnego, ponieważ w tym trybie każde archiwum zawierające co najmniej jeden zainfekowany plik jest usuwane bez względu na stan pozostałych zawartych w nim plików.

 
Jeśli komputer wykazuje objawy zainfekowania szkodliwym oprogramowaniem, na przykład działa wolniej lub często przestaje odpowiadać, zalecane jest wykonanie następujących czynności:

Otwórz ESET Endpoint Antivirus i kliknij Skanowanie komputera

Kliknij opcję Skanowanie inteligentne (więcej informacji można znaleźć w Skanowanie komputera)

Po zakończeniu skanowania przejrzyj dziennik, aby sprawdzić liczbę przeskanowanych, zainfekowanych i wyleczonych plików

Aby przeskanować tylko określoną część dysku, kliknij opcję Skanowanie niestandardowe i wybierz obiekty, które mają zostać przeskanowane w poszukiwaniu wirusów.