Protokoły sieciowe

W programie ESET Endpoint Antivirus domyślnie skonfigurowano monitorowanie protokołu HTTP używanego w większości przeglądarek internetowych.

W systemie Windows Vista i nowszych ruch sieciowy HTTP jest monitorowany zawsze, na wszystkich portach i w odniesieniu do wszystkich aplikacji. W systemie Windows XP można modyfikować opcję Porty używane przez protokół HTTP w obszarze Ustawienia zaawansowane (F5) > Strony internetowe i poczta e-mail > Ochrona dostępu do stron internetowych > Protokoły sieciowe > Ustawienia skanera protokołu HTTP. Ruch sieciowy HTTP jest monitorowany na wskazanych portach w odniesieniu do wszystkich aplikacji oraz na wszystkich portach w przypadku aplikacji oznaczonych jako Przeglądarki internetowe i programy poczty e-mail.

Program ESET Endpoint Antivirus obsługuje również sprawdzanie protokołu HTTPS. W przypadku komunikacji za pośrednictwem protokołu HTTPS informacje między serwerem a klientem przesyłane są przez kanał szyfrowany. Program ESET Endpoint Antivirus sprawdza połączenia, używając protokołów SSL (Secure Socket Layer) i TLS (Transport Layer Security). W programie skanowany jest wyłącznie ruch w portach zdefiniowanych w obszarze Porty używane przez protokół HTTPS, niezależnie od wersji systemu operacyjnego.

Komunikacja szyfrowana nie podlega skanowaniu, gdy stosowane są ustawienia domyślne. Aby włączyć skanowanie komunikacji szyfrowanej, należy przejść do opcji SSL/TLS w obszarze Ustawienia zaawansowane, kliknąć kolejno opcje Strony internetowe i poczta e-mail > SSL/TLS i wybrać opcję Włącz filtrowanie protokołu SSL/TLS.