Zachycení infiltrace

Infiltrace se na systém mohou dostat z nejrůznějších přístupových bodů - internetových stránek, sdílených adresářů, pošty, vyměnitelných médií (USB, externí disky, CD, DVD, diskety atd.).

 

Pokud Váš počítač vykazuje znaky napadení škodlivým softwarem, např.. je pomalejší, často "mrzne", atd.., doporučujeme následující kroky:

 

1.Otevřete ESET NOD32 Antivirus a klikněte na Kontrola počítače.

2.Vyberte Smart kontrola (více informací v sekci Smart kontrola).

3.Po ukončení kontroly, zkontrolujte zobrazený výsledek.

 

Pokud chcete zkontroIovat pouze určitou část disku, zvolte Uživatelská kontrola a vyberte cíl kontroly.

 

Jako obecný příklad postupu ESET NOD32 Antivirus při řešení problému s infiltrací uveďme případ, kdy rezidentní ochrana souborového systému s nastavenou standardní úrovni léčení najde virus. Pokusí se o vyléčení nebo smazání souboru. Pokud modul rezidentní ochrany nemá nastavenou akci, která se má provést, požádá Vás o výběr z možností prostřednictvím okna s upozorněním. Obvykle jsou k dispozici možnosti Léčit, Smazat a Ponechat. Pokud zvolíte Ponechat s infikovaným souborem se neprovede žádná akce, což nedoporučujeme. Výjimkou z tohoto pravidla může být situace kdy máte jistotu, že soubor je neškodný a byl detekován omylem.

 

Léčení a smazání – použije léčení pokud byl soubor napaden virem, který k němu přidal škodlivý kód. V tomto případě se nejprve pokuste infikovaný soubor vyléčit, aby se tím obnovil do původního stavu. Pokud soubor sestává výhradně ze škodlivého kódu, bude vymazán.

 

ANTIVIRUS_BEHAVIOR_AND_USER_INTERACTION_01

 

Mazání souborů v archivech - v přednastaveném režimu léčení bude celý archiv smazán jen tehdy, pokud obsahuje pouze infikované a žádné "čisté" soubory. Jinými slovy, archivy se nevymazávají, pokud obsahují i neškodné (nenapadené) soubory. Opatrnost je však nutná, pokud spustíte kontrolu s nastavením Přísné léčení - v režimu Přísné léčení bude totiž archiv obsahující alespoň jeden soubor s infiltrací, bez ohledu na stav ostatních souborů v archivu smazán.